Marzysz o nowym samochodzie, ale nie chcesz zamrażać gotówki lub zaciągać klasycznego kredytu? W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie cesja leasingu – przejęcie leasingu od innej osoby lub firmy. Leasing jest coraz bardziej popularną alternatywą, która pozwala korzystać z auta na dogodnych warunkach. Sprawdźmy, jak działa taka forma finansowania i na co zwrócić uwagę, aby była to opłacalna decyzja.
Na czym polega cesja leasingu?
Cesja leasingu to proces, w którym obecny leasingobiorca przekazuje prawa i obowiązki wynikające z umowy leasingowej innej osobie lub firmie. Dla przejmującego to świetna okazja na skorzystanie z atrakcyjnych warunków, zwłaszcza jeśli umowa była zawarta kilka lat temu i ma korzystniejsze parametry niż aktualne oferty.
Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji przejęcia umowy leasingowej?
- leasingodawca musi zaakceptować nowego leasingobiorcę,
- należy dokładnie przeanalizować warunki umowy i koszty dodatkowe,
- często wymagana jest opłata manipulacyjna za cesję.
Dlaczego warto przejąć leasing?
Decyzja o przejęciu leasingu może wiązać się z wieloma korzyściami dla nowego cesjonariusza:
- niższe koszty początkowe – unikamy dużej opłaty wstępnej
- krótki okres umowy – zamiast leasingu na 5 lat, przejmujemy go np. na 2 lata
- lepsze warunki finansowe – jeśli leasing był zawarty przed podwyżkami stóp procentowych, raty mogą być niższe
- szybsza droga do własności – w niektórych przypadkach możliwe jest wykupienie auta na atrakcyjnych warunkach.
Jak wygląda proces przejęcia leasingu?
Leasing to wygodna i elastyczna forma finansowania samochodu, która z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Jak przejąć samochód w leasingu? Wystarczy pięć prostych kroków i już możesz korzystać z samochodu na warunkach, jakie sam akceptujesz.
- Najpierw znajdź interesującą Cię ofertę cesji leasingu. Przejrzyj ogłoszenia w Internecie. W sekcji Oferta na https://autosearch.pl/samochody/, pod każdym z proponowanych modeli samochodów znajdziesz informacje o formach finansowania zakupu. Możesz również bezpośrednio wybrać zakładkę leasing, która przekieruje Cię do formularza kontaktowego. W ten sposób szybko i wygodnie otrzymasz najlepsze oferty leasingu od Auto Search.
- Kolejny krok to przygotowanie umowy cesji. Dotychczasowy leasingobiorca (cedent) oraz nowy leasingobiorca (cesjonariusz) sporządzają umowę cesji, w której określają warunki przeniesienia praw i obowiązków wynikających z pierwotnej umowy leasingowej. Ważne jest właściwe określenie warunków umowy leasingowej, pozostałej kwoty do spłaty i dodatkowych kosztów, jakie ewentualnie trzeba ponieść przy przejęciu samochodu w leasingu.
- Przeniesienie praw i obowiązków z umowy leasingowej wymaga pisemnej zgody leasingodawcy. Leasingodawca dokonuje analizy dostarczonych dokumentów oraz ocenia zdolność finansową nowego leasingobiorcy. Finansujący może uzależnić swoją zgodę od pozytywnej oceny zdolności kredytowej nowego leasingobiorcy. Zanim więc dojdzie do przejęcia leasingu, nastąpi weryfikacja Twojej zdolności finansowej. W sytuacji, gdy leasing zostaje przepisany na osobę prywatną, następuje zmiana formy umowy z leasingu firmowego na leasing konsumencki.
- Finalizacja formalności i oficjalne przejęcie umowy leasingowej. Po uzyskaniu zgody leasingodawcy, wszystkie trzy strony – dotychczasowy leasingobiorca, nowy leasingobiorca oraz leasingodawca – podpisują trójstronne porozumienie, które formalizuje przeniesienie praw i obowiązków z umowy leasingowej. W zależności od ustaleń, mogą wystąpić opłaty manipulacyjne za cesję, które należy uregulować przed finalizacją procesu.
- Przejęcie pojazdu. Po podpisaniu porozumienia, leasingodawca aktualizuje dokumentację, wprowadzając dane nowego leasingobiorcy jako strony umowy, po czym następuje fizyczne przekazanie przedmiotu leasingu (np. samochodu) nowemu leasingobiorcy.
Przestrzeganie powyższych kroków zapewnia prawidłowe i zgodne z prawem przejęcie umowy leasingowej.
Na co uważać przy przejęciu leasingu?
Jak przejąć samochód w leasingu, aby uniknąć ewentualnych rozczarowań? Podobnie jak przy każdym nabyciu samochodu, warto sprawdzić:
- stan techniczny auta – historię pojazdu, przebieg i ewentualne uszkodzenia
- ukryte koszty – opłaty za cesję, ubezpieczenie, możliwe dodatkowe zobowiązania
- wartość wykupu – czy po zakończeniu umowy opłaca się wykupić auto?
Cesja leasingu to świetna okazja dla tych, którzy chcą szybko i korzystnie zdobyć auto w leasingu, omijając wysokie koszty początkowe. Warto jednak dokładnie przeanalizować warunki umowy i upewnić się, że przejęcie leasingu jest korzystnym rozwiązaniem finansowym. Jeśli podejmiesz właściwą decyzję, możesz bez nadmiernego obciążenia domowego budżetu cieszyć się nowoczesnym samochodem na atrakcyjnych warunkach!
Masz pytania dotyczące cesji leasingu? A może chcesz znaleźć najlepszą ofertę? Wyspecjalizowana kadra Auto Search Warszawa z łatwością przeprowadzi Cię przez całą procedurę przejęcia umowy leasingowej, dopełniając z najwyższą starannością wszelkich formalności z tym związanych.