5/5 - (2 votes)

Decyzja o wyborze typu opon powinna uwzględniać styl jazdy, warunki atmosferyczne, specyfikę i miejsca użytkowania pojazdu. W trudnych warunkach pogodowych (np. w regionie górzystym) lepszą opcją jest stosowanie sezonowego kompletu opon letnich i zimowych. Przy umiarkowanych warunkach, zwłaszcza w ruchu miejskim, wygodnym i ekonomicznie rozwiązaniem mogą być opony wielosezonowe. Każdy mechanik samochodowy powie nam, że ogumienie przeznaczone do użytkowania w okresie letnim i modele wielosezonowe różnią się od siebie m.in. konstrukcją, właściwościami i rodzajem mieszanki zastosowanej do ich produkcji.

Jakie właściwości mają opony letnie?

Opony letnie są zaprojektowane do użytkowania w warunkach, gdy temperatura na stałe przekracza 7°C. Zastosowanie specjalnej mieszanki gumy zapewnia wysoką przyczepność i stabilność na suchej oraz na mokrej nawierzchni w wyższych temperaturach. Bieżnik ogumienia letniego wyróżnia się mniej agresywną rzeźbą (w stosunku do opon zimowych i wielosezonowych).

Dodatkowo mechanik samochodowy podpowie nam, że takie opony mają większą powierzchnię styku z nawierzchnią, zapewniając lepszą przyczepność, krótszą drogę hamowania i wyższą stabilność podczas dynamicznej jazdy. Dzięki odpowiedniej twardości mieszanki gumowej opony letnie mają mniejsze opory toczenia, co bezpośrednio przekłada się na niższe zużycie paliwa i cichszą pracę. Wadą opon letnich jest jednak ich twardnienie w niższych temperaturach. W codziennym użytkowaniu oznacza to obniżoną przyczepność poniżej 7°C i słabszą kontrolę pojazdu w warunkach zimowych.

Zapytaj fachowca! Premio Bojszczak – mechanik samochodowy Poznań!

Co warto wiedzieć o oponach wielosezonowych?

Opony wielosezonowe łączą cechy ogumienia letniego i zimowego. Do ich produkcji wykorzystuje się mieszanki gumowej o umiarkowanej twardości, która zachowuje elastyczność w umiarkowanie niskich i w wyższych temperaturach. Bieżnik opon wielosezonowych wyróżnia się uniwersalną strukturą z licznymi lamelami i rowkami. Mechanik samochodowy powie nam, że takie połączenie zapewnia efektywne odprowadzanie wody i dobrą trakcję w lekkim śniegu lub błocie pośniegowym. W praktyce oznacza to, że opony dobrze radzą sobie przy zmiennych warunkach pogodowych, typowych dla okresów przejściowych w Polsce.

Jakie są różnice między oponami letnimi i wielosezonowymi?

Główne różnice techniczne między oponami letnimi a wielosezonowymi sprowadzają się do trzech kwestii, czyli mieszanki gumowej, wzoru bieżnika i zakresu temperatur użytkowych. Opony letnie zapewniają wyższą precyzję prowadzenia, krótszą drogę hamowania i lepszą efektywność paliwową w ciepłych warunkach. Tymczasem opony wielosezonowe oferują większą elastyczność użytkowania i oszczędność, bowiem nie ponosimy kosztów związanych z sezonową wymianą opon, jednak kosztem obniżonych osiągów w skrajnych temperaturach.

W przypadku częstej jazdy w wymagających, zimowych warunkach zalecana jest sezonowa zmiana opon na letnie i zimowe. Natomiast przy umiarkowanych warunkach drogowych, szczególnie w miastach, opony wielosezonowe mogą być lepszym wyborem.